Pod slovním spojením „investice do auta“ si většina z nás nejspíš představí koupi dobře vybaveného a výkonného vozidla, které nám bude tím nejlepším pomocníkem na cestách. Hlavním cílem je v tomto případě především zajištění bezpečnosti a komfortu při jízdě, nikoli zhodnocení finančních prostředků. V oblasti investic, ve smyslu určitého peněžního výnosu do budoucna, však představují některá vozidla specifickou formu investičního statku, jehož hodnota s přibývajícím časem neustále narůstá.
Investujte do veteránů
Abyste na vašem vozidle mohli v následujících letech vydělat nějakou hezkou částku, je potřeba být s výběrem modelu rozvážný a před koupí si zjistit co nejvíce informací. Hodnotový potenciál investičních vozidel se odráží jednak v historii a příběhu modelu jako takového, zároveň je však podstatným měřítkem stav samotného kusu. Investice do starých vozidel, jako forma dlouhodobého zhodnocení peněž, je populární v mnoha (nejen) evropských zemích.
Lidé velmi často vyhledávají místa i věci s nádechem nostalgie, neboť vzpomínání na minulost je potřebou, která se zkrátka nikam neztratí. A právě proto jsou retro vozidla stále vyhledávanějším druhem investování, jelikož v porovnání s ostatními typy investic mají značnou emocionální hodnotu. Navíc je ve většině případů můžete vedle udržování a úschovy pro budoucí zhodnocení využívat také prakticky a užít si ve svém pojízdném klenotu nostalgickou projížďku.
Jak na výběr investičního auta
Na trhu vozidel naleznete velmi mnoho nabídek investičních vozů, které dokáží zaujmout a jejich hodnota s každým rokem stoupá. Ačkoli se výběr může zdát poněkud komplikovaný, postačí se zaměřit na několik podstatných bodů, které vám volbu usnadní:
- Zjistěte si vývoj hodnoty modelu na trhu. Tento krok je důležitý pro vyhodnocení potenciálu daného vozidla. Pro tyto informace můžete navštívit např. webové stránky německé banky Südwestbank, která na základě tzv. ,,oldtimerindexu“ (OTI) vyhodnocuje nárůst tržní hodnoty jednotlivých vozidel.
Pro loňský 2020 rok byl zaznamenán největší nárůst hodnoty u modelu BMW 507, jenž od roku 2005 vystoupal téměř o 813 % a v současnosti tak jeho tržní cena přesahuje částku 45 milionů korun. Jelikož je ale Česká republika kolébkou automobilové značky Škoda, je investice do těchto vozidel v naší zemi nejrozšířenější. Dle mladoboleslavského Škoda Muzea je největší zájem o modely tzv. předrevoluční éry.
Extrémním příkladem je vůz Tatra 603, který měl v roce 2008 v pojízdném stavu hodnotu cca 150 tisíc korun. V roce 2017 se tato částka pro renovované vozidlo vyšplhala na 2 miliony korun. Velmi zajímavý je také hodnotový nárůst bývalého tradičního českého rodinného vozidla Škoda Favorit. Majitel, který si tento automobil koupil v roce 2003, za něj mohl zaplatit přibližně 5 tisíc korun, o necelých deset let později však jeho hodnota po renovaci činila 130 tisíc korun. - Nakupujte u spolehlivých prodejců. Na internetových bazarech naleznete nespočet inzerátů, kde je nabízen jako ,,skvělá investice“ starší vůz, který se na první pohled zdá velmi lákavý. Je ovšem dobré dát velký pozor, abyste nekupovali tzv. ,,zajíce v pytli“ a řádně si ověřili věrohodnost majitele i původ samotného vozu.
Rozmanitou nabídku veteránů k prodeji nabízí např. Mototechna, kde si můžete být jisti spolehlivostí prodejce. Dalším vhodným místem pro výběr vašeho budoucího investičního retro auta je portál Eurooldtimers.com, kde naleznete velmi zajímavé kousky od soukromých prodejců. - Zhodnoťte, kolik do nákupu skutečně investovat. Investice do starých (retro) aut je obvykle běh na dlouhou trať. Proto buďte rozvážní a investujte jen tolik, kolik budete v nejbližších letech moci postrádat. Je pravděpodobné, že se vám vynaložené peníze při správně volbě vozu několikanásobně vrátí, je to však otázkou několika (možná i desítek) let, a proto na tuto skutečnost nezapomeňte brát při koupi zřetel.
Víte co?
Značka upozorňující na vozidlo v protisměru.
Každoročně se desítky řidičů úmyslně, nebo omylem dostanou na tuzemských dálnicích do protisměru, a ohrozí tak ostatní účastníky silničního provozu. Pro tyto případy vyvinuli a na infrastruktuře mýtného systému zprovoznili detekci aut v protisměru. Moderní technologie vás ochraňuje zatím na dálnicích D1, D2 a D5. Varování před vozem v protisměru motoristé dostanou na informačních tabulí přímo u dálnic nebo prostřednictvím médií.
Jak detekce funguje
Inteligentní čidla a senzory na mýtnicích stále anonymně vyhodnocují, jakým směrem se vozidla pohybují. Jakmile systém zjistí pohyb auta v nesprávném směru, vyšle signál do nepřetržitě pracujícího centra řízení dopravy, kde pomocí dohledových kamer bleskově ověří okolnosti a nebezpečnost poplachu. Zároveň je už zobrazováno varování řidičům na nejbližších infotabulích předcházejících incidentu. Řidiči uvidí nejen slovní varování, ale také tento jednoduchý symbol.
Koho systém varuje
Varování se zobrazí na informačních tabulích na dálnici. Zpráva o nebezpečí se kromě toho k řidičům dostává prostřednictvím mimořádných rozhlasových hlášení, později také mobilními telefony či modernějšími navigacemi s RDS. Pracovníci centra řízení dopravy zalarmují ostatní záchranné složky, především pak policii, která přímo v terénu nešťastníka zastaví, nebo provede další opatření k minimalizaci následků incidentu.
Kde to zatím funguje
Varovným systémem jsou od začátku roku 2012 vybaveny mýtnice na brněnské dálnici D1, bratislavské D2 a plzeňské D5. Signály zpracovává Národní dopravní informační centrum, které ověřuje reálnost nebezpečí a předává varování dál.
Co dělat, když dostanete varování
Dostat včas informaci o autě v protisměru je většinou klíčové pro minimalizaci případných následků. Rozhodně není důvod k panice. Policie doporučuje řidičům dbát zvýšené opatrnosti, snížit rychlost a řádně sledovat situaci v silničním provozu před sebou. Zkomplikovat situaci by mohlo jakékoliv vaše nečekané manévrování mezi jízdními pruhy či dokonce zastavení u krajnice. Není totiž jasné, ve které části dálnice se bude “pomýlené” vozidlo pohybovat. A také nevíme, kdo z ostatních účastníků provozu o autě v protisměru ví.
A když se sám dostanu do protisměru
Pokud se dostanete na dálnici do protisměru, co nejdříve zastavte při nejbližším okraji vozovky, zapněte výstražné osvětlení vozidla a oblečen do výstražné vesty umístěte výstražný trojúhelník (pozor – v tomto případě PŘED auto). Poté opusťte dálnici a ihned informujte na lince 158 Policii ČR, která učiní další opatření k bezpečnému odjezdu vašeho vozu.