CO TO JE

Transparentní síť, která nabízí mnoho možností

‍Základním kamenem, jak už tomu u kryptoměn bývá, je technologie blockchainu, tedy jakási virtuální kniha transakcí. Ethereum však samo o sobě není kryptoměnou. Jedná se o platformu, ve které se využívá pro obchodování ,,interní“ měna, vytvořena výhradně pro ni, a nese název Ether (ETH). Tato decentralizovaná síť ovšem ve svých transakcích nedisponuje pouze ,,etherovými“ tokeny. Způsob využití je o něco transparentnější, neboť zde můžete obchodovat i s jinými tokeny či dokonce komoditami. Stojí za tím nastavení celé platformy, které umožňuje takovou transakci, jakou si obchodník ,,naprogramuje“ a kterou vnese do systému.

Nubi was continuously growing, improving their response time, optimizing their operations and scaling to handle a huge volume of transactions. At the same time, their product interface was outdated, full of UX problems and visually unappealing.

KLADY A ZÁPORY

Čeho je moc, toho může být příliš

Záměry vývojářů Etherea od počátku přesahovaly ,,pouhé“ vytvoření kryptoměny. Ti totiž usilovali především o existenci platformy pro neomezený druh aplikací a obchodování s příslušnými informacemi bezpečně, přehledně a na jednom místě. I přes to, že je kryptoměna Ether (ETH) v podstatě druhotný produkt, její popularita ji staví do rivalské pozice vedle původnější virtuální měnu Bitcoin. Rozmanitost možností a náročnost provozu sítě však negativně dopadá na prostředí mimo virtuální realitu. K fungování je potřeba provoz velkého množství zařízení, tzn. i energie, která je vyráběna ne příliš ,,planet-friendly“. Transparentnost Etherea má tedy své světlé i stinné stránky. Co se týče uskutečnění samotných transakcí, je potřeba mít virtuální peněženku stejně jako u všech jiných kryptoměn. V případě horkých (tj. softwarových) peněženek máte vaše jmění i operace s ním stále při ruce (např. skrze mobilní či počítačovou aplikaci nebo přes webový prohlížeč). ALE! Váš snazší přístup znamená také snazší přístup potenciálních hackerů. Proto je i samotnými tvůrci platformy Ethereum označováno za nejbezpečnější řešení pořízení studené (tj. hardwarové) peněženky. Nemusíte mít ovšem strach, že by vás to stálo majlant. Produkt, jako je Mitilena Wallet, lze uložit i na to nejobyčejnější USB úložiště dostupné za pár korun.

INVESTICE DO ETHEREA

Variabilita jako průkopnický směr kryptoměn

Když Ethereum začínalo prostupovat do světa kryptoměn, jeho tržní hodnota byla minimální. Tehdy začínajícím projektu, který se vedle obchodování s virtuální měnou snažil přinést i něco navíc, projevilo důvěru jen pár investorů. Na samém počátku byla cena Etherea $2.77, která hned následující den klesla na $0.80 a pod dolarem se držela ještě nějakou dobu. Ti, co v projekt věřili, však díky tomu začali zanedlouho výrazně profitovat. Původní hodnota coinu, která sotva dosahovala $1, se v současnosti drží na $3500 a má potenciál růst i nadále. Za narůstajícím trendem Etherea stojí především to, že prostřednictvím technologie blockchainu vytváří vedle prostoru pro obchod s virtuálními penězi také vlastní produkt, který má na existenci platformy významný podíl. Řeč je o aplikačních softwarech, tzv. „smart kontraktech“, které jsou vytvářeny přímo na této platformě.

Podtrženo sečteno – ve světe kryptoměn se vyplatí investovat i do začínajících projektů, zejména pak tehdy, pokud vedle samotného obchodování s kryptoměnami nabízí i něco navíc, čím si dokáží budovat další zisk. Takový potenciál může nabídnou ku příkladu i projekt již zmiňované hardwarové peněženky Mitilena. Stejně jako tomu bylo u Etherea se totiž z drobné prvotní investice může snadno stát mnohotisíckrát znásobená suma.

S kryptoměnou Ethereum lze obchodovat na kryptoměnových burzách nebo směnárnách jako je např. Coinbase.